Self Reliant – Nurek Samowystarczalny

Self Reliant – Nurek Samowystarczalny

Self Reliant- Nurek Samowystarczalny

W tym miejscu należy wyraźnie zaznaczyć, że nurkowanie solo nie jest rekomendowane przez żadną organizację nurkową- w razie poważnych problemów nie ma w pobliżu partnera, który mógłby udzielić pomocy.  Niemniej jednak w pewnych sytuacjach nurkowanie samemu może być uzasadnione lub wręcz konieczne.

A więc dla kogo przydatne są umiejętności nurkowania samodzielnego?

  • Instruktorzy, Divemasterzy, przewodnicy – często nurkują z grupami kursantów lub certyfikowanych nurków, zdarza się, że nie mają stałego partnera nurkowego. Specjalizacja zapewnia im umiejętności niezależnego radzenia sobie w razie problemów.
  • Podwodni fotografowie i kamerzyści – mogą chcieć nurkować w pojedynkę. Nawet nurkując w grupie, często znajdują się w pewnej odległości od nurków. Trudni partnerzy dla innych nurków.
  • Podróżujący nurkowie – mogą trafić na partnera nurkowego z którym nigdy wcześniej nie nurkowali i który ma inne cele nurkowe. W razie rozdzielenia z partnerem nurek samowystarczalny jest lepiej przygotowany na taką sytuację.
  • Nurkowie wrakowi- specjalizacja zwiększa szansę na poradzenie sobie w razie rozdzielenia z partnerem lub w niebezpiecznych sytuacjach.
  • Doświadczeni nurkowie- wzmacnia ich umiejętności i pewność siebie, kiedy nurkują z mniej doświadczonym lub nieznanym sobie partnerem. Pozwala im planować bardziej zaawansowane nurkowania.